“I’m Lovin’ it”, maar denkt Vriezenveen daar ook zo over?
Beeld: Merle van Slooten

Door: Merle van Slooten 

VRIEZENVEEN – De deur van de witte bouwkeet aan de Zuivering in Vriezenveen zwaait open, “Hoi, ik ben Linda Winkel.” Aan een klein bureau met wat bouwtekeningen en gereedschap zit een blonde vrouw, met mooie gelakte nagels. Als projectleider op de bouw, heeft zij als enige vrouw de touwtjes in handen. “Het is wel fijn dat het allemaal mannen zijn”, vertelt ze wanneer ze de bouwplaats betreedt. “Er is weinig gedoe en iedereen werkt lekker door.” Het is 30 oktober en de bouw is in volle gang. Afgelopen week is de buitenkant neergezet en is het glas geplaatst. Tot nu toe ziet het eruit als iedere andere McDonald’s. ‘Krrrgg’, Linda stapt de, nu nog bouwval, binnen. Het afdekpapier op de vloer scheurt kapot. “De inrichting wordt wel anders dan anders” vertelt ze. Door al het losliggende gereedschap en de kale muren, is die visie nog moeilijk te zien.  

Inmiddels is de McDonald’s op 25 november feestelijk geopend en kunnen de dorpelingen genieten van de Big Mag, kipnuggets of een milkshake. En inderdaad is dit filiaal net wat anders dan anders en dat komt niet alleen door de grote strik op het dak. Dat het restaurant geopend is, is door het hele dorp te zien volgens gebruikers van Facebook. “Ga na sluitingstijd ook ff die rotzooi opruimen…,” en “sinds de komst van de Mac gebruik ik mijn restafval container ook niet meer. Alles nemen we mee en tyfen we onderweg wel uit het raam. Valt toch niet meer op tussen al die McDonald’s rotzooi. IDEAAL!”, schrijven mensen over het afval. Ook al is het filiaal letterlijk een cadeau voor Vriezenveen, voelt dat niet zo voor iedereen. 

Iets te laat, komt de jonge fractievoorzitter de hoek om, Jeroen Ahrends loopt een ietwat saaie vergaderzaal binnen. Een kopje thee kan hij niet aanbieden, want het koffiezetapparaat heeft het net begeven. Hij vertelt over wat hem niet lekker zat toen hij voor het eerst hoorde van de komst. “De locatie, die vonden wij niet goed. Daar rijdt veel vrachtverkeer, van Bakkerij Holland bijvoorbeeld. Wanneer de vrachtwagens net uit die bocht komen, heb je de in- en uitrit van McDonald’s al.” Naast vrachtverkeer zullen nu ook hongerige scholieren deze weg trotseren.  

Zodra de schoolbel luidt, springen de jongelui op hun fatbikes en stormen ze naar het nieuwe restaurant. Hen hoor je dan ook niet klagen over de komst, naast een lekkere snack zorgt het voor werkgelegenheid. Dit beaamt wethouder Roel Koster, die de McDonald’s in zijn portefeuille heeft, “wij zijn blij wanneer bedrijven zich willen vestigen in onze gemeente. En helemaal in het bijzonder als dat ook betekent dat er werkgelegenheid gecreëerd wordt. En dat is bij McDonald’s natuurlijk het geval.” Als wethouder kreeg hij ook te maken met kritiek op de komst. In eerste instantie was dus niet iedereen blij met dit ‘cadeau’. Naast de PVV had de SGP twijfels bij de verkeersituatie. En omwonenden vroegen zich af of op deze manier het gezondheidsdoel van de gemeente wel wordt nagestreefd, dit lieten ze weten aan een ingezonden brief aan de gemeenteraad. Naast de verkeerssituatie en zwerfafval, maakten zij zich ook zorgen of met de komst van McDonald’s de gemeente het speerpunt om een gezondere gemeente te worden wel zou kunnen nastreven op deze manier.  

Op de bouw kan er rustig worden doorgewerkt, want daar hebben ze totaal geen last gehad van deze kritiek. “Ik heb natuurlijk wel het een en ander gehoord in het voortraject. Op de bouw zelf niet, tenminste, wij hebben er echt helemaal niks van gehoord.” Ook McDonald’s zelf zegt hier niets van mee te hebben gekregen, kort maar krachtig geven ze aan dat de bouw voorspoedig en volgens planning verloopt. Het is niet heel gek als dit anders was geweest. Het zou niet de eerste keer zijn dat er gemaskerde personen de bouwplaats betreden, de boel bekladden met graffiti, bouwmateriaal stelen of ander vandalisme plegen. 

McDonald’s heeft de verkeerssituatie zelf onderzocht en geconcludeerd dat het veiliger kan aan de Zuivering. Ook bedrijven in de buurt hebben dit onderzocht. Tot grote spijt van Ahrends was daar maar een klein deel van de gemeenteraad bij aanwezig, “die bedrijven hebben zelf een middag georganiseerd. Ook voor de raadsleden om aan te tonen dat het onveilig is. Dus hebben ze een vrachtwagen daar laten rijden, langs laten komen. En die moest dan zogenaamd tussen die middenberm door. Het is natuurlijk ook belangrijk dat als raadslid je daar bent. Wat heel jammer was, is dat sommige partijen daar niet bij waren, zoals de GBT, de grootste partij hier in Twenterand.” Hoeveel en hoe vaak mensen langs de fastfoodketen gaan is volgens hem en Jan Jonker van de SGP, aan de mensen zelf, want als ze niet naar de McDonald’s gaan zijn er nog drie cafetaria’s waar ze heen kunnen.  

Die problemen kunnen dus worden bestempeld als opgelost, of als een eigen probleem. Terwijl het een net voorbij is, komt het andere alweer tevoorschijn. Nu het ‘cadeau’ is uitgepakt worden de hamburgers dat ook. Op iedere hoek van de straat hebben Vriezenveeners wel iets van verpakkingsmateriaal gevonden met een grote gele ‘M’ erop, wordt duidelijk in foto’s op facebook. “Rondom de cafetaria heb je afval, rondom de supermarkt heb je afval, alleen de McDonald’s valt gelijk op, dus daar hebben ze wel pech mee”, vertelt Jonker.  Alle problemen die het restaurant met zich meebracht werden en worden stukje bij beetje opgelost. Naar aanleiding van de onderzoeken is er een nieuwe middenberm gerealiseerd zodat fietsers veilig op plaats van bestemming kunnen komen. Sommigen nemen echter wel een heel groot risico voor een snack. “Laatst is er een fietser op het viaduct gespot”, vertelde Jouke Zomer in een gesprek over de fastfoodketen. Ook zijn er afspraken tussen het restaurant en de gemeente. “Blijkbaar zijn er afspraken gemaakt.” Hoewel de afgesproken 100 meter misschien niet ver is, moet je ook maar denken niets is beter dan iets. En net zoals op het eetgedrag van de Vriezenveener, heeft de McDonald’s weinig invloed op wat Vriezenveeners zelf met hun afval doen.